Varhany Vaculín op. 7

- stavba nástroje, vnitřní uspořádání

Stavba nástroje probíhala ve vsetínské dílně v průběhu celé první poloviny roku. Byly vyrobeny všechny vzdušnice, měchy, hrací stůl a vše bylo zkušebně propojeno tak, aby mohl být nástroj vyzkoušen a provedena základní intonace a předladění píšťal.

Zkoušky nástroje v dílně.

Vzdušnice prvního manuálu s píšťalami při zkouškách nástroje v dílně.

Odzkoušený nástroj byl rozebrán, zabalen a připraven na 250 kilometrovou cestu do Brtnice. 19. září bylo hotovo a mohlo se začít nakládat. Součástí jsou stovky, některé malé, jiné velké a pořádně těžké…

Nakládání nástroje. Vsetín, 19. září 2005  Nakládání nástroje. Vsetín, 19. září 2005

Nakládání nástroje. Vsetín, 19. září 2005

Nakládání nástroje ve Vsetíně.

Nejtěžší fází dopravy nástroje nebyl jeho převoz, ale vyzvednutí na kůr v brtnickém kostele. Hrana zábradlí je ve výšce 6 m, možnosti použití mechanizace silně omezené. S využitím vědomostí našich předků (nakloněná rovina) a síly svalů byl celý nástroj přestěhován a vzdušnice usazena do skříně během cca dvou hodin:

Příprava vzdušnice prvního manuálu k vyzvednutí na kůr.  Zvedání vzdušnice.

Zvedání vzdušnice.

Příprava vzdušnice prvního manuálu k vyzvednutí a průběh zvedání. Přestože je většina demontovatelných součástí odstraněna, váží tento díl přes 300 kg!

Usazování vzdušnice v nástroji.Ve skříni nástroje musela být vzdušnice přesně usazena na nosníky. Manipulace s ní byla velmi obtížná nejen vzhledem k její hmotnosti, ale také z důvodu omezeného prostoru, absenci místa pro stoupnutí atd. Přestože umístění tohoto dílu nemohlo být předem odzkoušeno, vše pasovalo na milimetry přesně.
Usazování vzdušnice v nástroji. V následujících dnech pokračovala instalace varhan montáží vzduchového hospodářství, traktury, elektroinstalace, ventilátoru a dalších vzdušnic. Teprve pak bylo možné začít vkládat první píšťaly, intonovat a ladit.

Vzduchové hospodářství v postamentu skříně - pohled zezadu.

Ve spodní části (postamentu) skříně je kompletní vzduchové hospodářství nástroje. To se skládá ze zdroje stlačeného vzduchu (elektrického ventilátoru), jeho zásobníků (dvojice měchů pro první manuál a druhý manuál s pedálem samostatně ve společné skříni) a regulace tlaku (samostatných regulátorů pro každý měch).

Ventilátor pod měchem.Tremolo na měchu.Ventilátor je umístěn v tlumící skříni na podlaze kůru. Vzduch z něj o tlaku přes 120 mm vodního sloupce je veden vzduchovodem kruhového průřezu vzhůru k měchům přes regulátory. Ty udržují stabilní tlak 70 mm v horním, plovákovém měchu pro první manuál a 80 mm v dolním, klínovém měchu pro druhý manuál. Před regulátory je ještě odebírán vzduch o plném tlaku pro „pohon“ tahacích měchů pro posun zásuvek ve vzdušnici prvního manuálu. Přímo na měchu prvního manuálu je výpustné tremolo.

Ventilátor, detail výtlačného rukávu.V nástroji je použit ventilátor maďarské výroby, vyznačující se mimořádně tichým chodem. Má třífázový asynchronní elektromotor s kluznými ložisky o výkonu pouze 350W a vestavěnou tepelnou ochranu.
Elektroinstalace v postamentu skříně.Celá elektroinstalace nástroje je umístěna v boční části postamentu. V horní části je výkonový modul pro řízení elektromagnetů ve vzdušnici, v dolní části napájecí zdroj 12 V a obvody spínání a ochrany elektromotoru ventilátoru. Z praktických a bezpečnostních důvodů je celý stůl (včetně osvětlení pedálu) napájen pouze malým napětím (12 V střídavých i stejnosměrných).

 

Vzdušnice a píšťaly.

Pohled na vzdušnici seshora.

Pohled na vzdušnice seshora, dlouhé tmavší lišty s otvory jsou zásuvky.

Napojení tahacích měchů na zásuvky.

Přesun zásuvek zajišťují tahací měchy (na obrázku je detail napojení hřídelek měchů na zásuvky). Toto řešení je jednodušší z hlediska zapojení traktury (požadavku na elektrický příkon) než přímé ovládání zásuvek tyčovými elektromagnety a ve srovnání s nimi i méně hlučné. Měchy jsou napájeny plným tlakem z ventilátoru.

Elektromagnety ovládání měchů zásuvek.

Pohled na tahací měchy zespodu, řízení otvírání a zavírání zajišťují páčkové elektromagnety, ovládající cívky (ploché ventily).

Osazování píšťalnic.

Osazení píšťalnic s píšťalovými stoličkami na vzdušnici prvního manuálu.

Stříkání prospektových píšťal.

Prospektové zinkové píšťaly jsou pro sjednocení a vylepšení vzhledu stříkány stříbřenkou.

Levá část vzdušnice a prospektu, Tahací měchy zásuvek.

Levá část prospektu a vzdušnice s tahacími měchy zásuvek.

Dřevěné píšťaly

V zadní části varhan jsou dřevěné píšťaly nejnižší oktávy pedálu (12 píšťal na samostatné Unitové vzdušnici).

Pohled do píšťaliště hotových varhan.

Celkový pohled do píšťaliště hotových varhan. Vlevo prospekt, vzdušnice prvního manuálu, lávka (chodník) pro ladění, vzdušnice druhého manuálu a pedálu a úplně vpravo vzdušnice pro 12 píšťal kontraoktávy šestnáctistopového rejstříku pedálu.

Žehnání varhan.Stavba nástroje na místě trvala varhanářskému mistrovi Jiřímu Vaculínovi a jeho pomocníkům Petru Bernatovi (elektro a traktura) a Janu Markovi (ladění a intonace) přibližně dva týdny. Během této doby byl nástroj sestaven, naintonován a naladěn. 23. října roku 2005, v den výročí svěcení chrámu, byly varhany slavnostně požehnány a předány brtnické farnosti. Při této příležitosti přednesla na nový nástroj koncert prof. Irena Chřibková, varhanice baziliky sv. Jakuba v Praze.

 

Žehnání varhan.

Slavnostní žehnání nových varhan 23.10.2005, P. Jaroslav Svoboda.

Ať slouží nový nástroj Bohu ke chvále a Brtnici ku prospěchu. Ostrava, listopad 2005

Pohled západním oknem za varhanami.

Pohled od varhan západním oknem kostela na zámecký kostel v Brtnici.


Varhany Vaculín Opus 7. – Jiří VACULÍN, varhanářský mistr ze Vsetína
Elektroinstalace, traktura, Ing. Petr BERNAT, asistent VŠB-TU z Ostravy
Návrh, dispozice, organizace – Jan MAREK, ředitel kůru v Ostravě – Zábřehu

 


Na předchozích stránkách naleznete úvod a dispozici nástroje a jeho podrobný popis. Na samostatné stránce pak několik fotografií a dispozici barokních varhan v zámeckém kostele blahoslavené Juliany.

©2005 - Ing. Petr Bernat.